YOUTH TO COMPETE AT STATE HIGH SCHOOL FINALS RODEO
Bull rider Mason Ward, North Platte, competes at the 2017 Neb. State High School Finals Rodeo in Hastings. He returns this year to defend his 2017 championship title. Photo by Jill Saults. - courtesy of the Adams County Ag Society
High school rodeo athletes from across Nebraska to head to Hastings
Hastings, Neb. (June 10, 2018) The entry list has been set for the Nebraska State High School Finals Rodeo, to be held in Hastings June 14-16 at the Adams County Fairgrounds.
Nearly 150 high school rodeo athletes will compete in twelve events. The top four competitors in each event at the state level will earn a berth at the National High School Rodeo Finals in Rock Springs, Wyo., July 15-21, where national champions will be crowned in each event.
Athletes from Harrison to Lincoln and from Creighton to McCook will be in Hastings for competition. Hastings has hosted the high school state finals, the pinnacle of the sport for the state, since 2005.
The twelve events include bareback riding, saddle bronc riding, tie-down roping, steer wrestling, team roping, breakaway roping, goat tying, pole bending, barrel racing, boys cutting, girls cutting, and bull riding.
The Finals, the culmination of 28 regular season rodeos, will be held at 10 am and 6 pm on June 14-15, with the short round on June 16 at 1 pm. After Thursday and Friday’s performances, the top ten contestants in each event will advance to the short round on June 16. The cutting will be held at 7:30 am on June 14-15, with the short round at 8 am on June 16. The 2018-2019 Miss Nebraska High School Rodeo Queen will be crowned prior to the performance on June 16. For more information, visit www.AdamsCountyFairgrounds.com or call 402.462.3247. For information on the Nebraska State High School Rodeo Association, visit www.hsrodeo-nebraska.com.
Bareback Riding
Trey Seevers, North Platte
Gauge McBride, Kearney
Jared Schultis, Tryon
Barrel Racing
Bailey Witt, Valentine
Lexie Lowery, Burwell
Sydney Adamson, Cody
Reece Stanley, Sidney
Mable McAbee, Ansley
Madison Stracke, Stuart
Madison Mills, Eddyville
Jaylee Simonson, Dunning
Shanna Bailey, Lakeside
Brooke Becker, Hastings
Brooke McCully, Mullen
Adeline Hobbs, Mitchell
Danielle Wray, Ord
Hadley Teut, Lincoln
Mataya Eklund, Valentine
Sheyenne Hammond, Valentine
Taya McMillen, Lodgepole
Wacey Day, Fleming, Colo.
Brooklyn Leach, Dunning
Ashlyn Jensen, Burwell
Riata Day, Fleming, Colo.
Brieann Schipporeit, Ainsworth
Elle Ravensroft, Nenzel
Hanna Huffman, Burwell
Taryn Underwood, Crawford
Lauren Lehl, Alliance
JoSee Saults, Big Springs
Anna Esch, Spalding
Jadyn Ross, Harrisburg
Tallyn Simpson, Maxwell
Payton Gorwill, Hyannis
(there are 31 contestants because Tallyn and Payton are tied for 30th place)
Boys Cutting
Sage Konicek, Ord
Ty Bass, Brewster
Wacey Flack, Maywood
Colten Storer, Sutherland
Chase Miller, Broken Bow
Kaine Stokey, Sutherland
Hayden Jennings, Seneca
Mason Ward, North Platte
Breakaway Roping
Emily Knust, Verdigre
Danielle Wray, Ord
Wacey Day, Fleming, Colo.
Mable McAbee, Ansley
Sydney Adamson, Cody
Brooke McCully, Mullen
Jentri Hurlburt, Arcadia
Riata Day, Fleming, Colo.
Elle Ravenscroft, Nenzel
Bailey Witt, Valentine
Maddie Stump, Elsmere
Aluxyn Hollenbeck, Valentine
Hadley Teut, Lincoln
Brooke Becker, Hastings
Ashley Odenbach, Taylor
Andrea Meyer, Stapleton
Mataya Eklund, Valentine
Joscelyn Soncksen, Lexington
Talli Pokorny, Bartlett
Britney Brosius, Ashby
Faith Storer, Sutherland
Jaya Nelson, Bassett
Raesha Warren, Thedford
Tehya From, Crookston
Shailey McAbee, Hyannis
Clare Kohl, Surprise
Maddie Meidell, Harrison
Calli Bauer, Arcadia
Lexie Lowery, Burwell
Morgan Darnell, Gordon
Bull Riding
Mason Ward, North Platte
Conner Halverson, Gordon
BJ McAbee, Ansley
Dodge Daniels, Scotia
Ben Wood, Greeley
Teran Sharman, Palmer
Reid Helgoth, Burwell
Jared Shaw, Bassett
Kaine Stokey, Sutherland
Clayton Miller, Ord
Girls Cutting
Bayli Bilby, Chadron
Concey Bader, Palmer
Brook Bushhousen, St. Libory
Ashton Troyer, West Point
Alexis Rutar, Springview
Kesha DeGroff, Broken Bow
Maddie Stump, Elsmere
Faith Storer, Sutherland
Goat Tying
Wacey Day, Fleming, Colo.
Riata Day, Fleming, Colo.
Emily Knust, Verdigre
Jessica Stevens, Creighton
Britney Brosius, Ashby
Bailey Witt, Valentine
Jaylee Simonson, Dunning
Mataya Eklund, Valentine
Talli Pokorny, Bartlett
Hadley Teut, Lincoln
Joscelyn Soncksen, Lexington
Raesha Warren, Thedford
Andrea Meyer, Stapleton
Gracie Pokorny, Bartlett
Hanna Huffman, Burwell
Aluxyn Hollenbeck, Valentine
Katie Miles, Arthur
Mable McAbee, Ansley
Elle Ravenscroft, Nenzel
Avery Hobbs, Mitchell
Hope Brosius, Ashby
Rylee Naprstek, Gothenburg
Shanna Bailey, Lakeside
Jordan Peterson, Arthur
Ally Micheel, Sargent
Brooklyn Leach, Dunning
Pole Bending
Jaylee Simonson, Dunning
Madison Mills, Eddyville
Halli Haskell, Ainsworth
Riata Day, Fleming, Colo.
Danielle Wray, Ord
Ashlyn Jensen, Burwell
Mataya Eklund, Valentine
Lauren Lehl, Alliance
Lexie Lowery, Burwell
Adeline Hobbs, Mitchell
Gracie Pokorny, Bartlett
Jordan Peterson, Arthur
Brooke McCully, Mullen
Bailey Witt, Valentine
Madison Stracke, Stuart
Ashley Odenbach, Taylor
Hanna Huffman, Burwell
Ansley Wood, Wallace
Shailey McAbee, Hyannis
Reece Stanley, Sidney
Shanna Bailey, Lakeside
Samantha Schemper, Holdrege
Andrea Meyer, Stapleton
Elle Ravenscroft, Nenzel
Britney Brosius, Ashby
Brooklyn Leach, Dunning
Taya McMillen, Lodgepole
Anna Esch, Spalding
Sheyenne Hammond, Valentine
Saddle Bronc Riding
Sage Miller, Springview
Gus Franzen, Kearney
Trey Seevers, North Platte
Garrett Long, North Platte
Brody McAbee, Ansley
Jack Skavdahl, Marsland
Nathan Burnett, Shelton
Samuel Florell, Kearney
Dalton Kunkee, Lexington
Tyce Stoner, Kilgore
Steer Wrestling
Talon Mathis, Atkinson
Marshall Still, Oconto
Chase Miller, Broken Bow
Tyler Ravenscroft, Nenzel
Gus Franzen, Kearney
Blake Henry, Rushville
Cauy Pokorny, Stapleton
Quade Potter, Cambridge
Sage Miller, Springview
Tanner Whetham, Morrill
Evan Hewett, Dunning
Zeb Heggem, Torrington, Wyo.
Clayton Symons, Mitchell
Colten Storer, Sutherland
Dalton Kunkee, Lexington
Jackson Davis, Bingham
Clay Holz, Niobrara
Weston Kunkee, Lexington
Rhett Witt, Valentine
Parker Johnston, Maywood
Ty Chasek, Mitchell
Trayton Travnicek, Minatare
Colt Hesseltine, Halsey
Team Roping
Cauy Pokorny, Stapleton
Clay Holz, Niobrara
Grant Lindsley, Osceola
Nathan Poss, Scotia
Cameron Jensen, Bingham
Tanner Whetham, Morrill
Danielle Wray, Ord
Ralph Saults, Big Springs
Tomas Margritz, Lexington
Gus Franzen, Kearney
Ty Chasek, Mitchell
Merit Van Horn, Page
Ty Bass, Brewster
Mitchell Tucker, North Platte
Tee Whited, Lincoln
Clayton Symons, Mitchell
Colten Storer, Sutherland
Kurtis Palmer, Madison
Sage Konicek, Ord
Blaine Flack, Crawford
Lane Chasek, Mitchell
Talon Mathis, Atkinson
Calli Bauer, Arcadia
Trey Garey, Broken Bow
Sean Miller, Callaway
Jentri Hurlburt, Arcadia
Brody Davis, Cody
Wyatt Colman, O’Neill
Cole Dwyer, Burwell
Chase Miller, Broken Bow
Ashley Odenbach, Taylor
Evan Hewett, Dunning
Grant Turek, St. Paul
Talon Petska, Ord
Sage Miller, Springview
Quade Potter, Cambridge
Sheyenne Hammond, Valentine
Jackson Davis, Bingham
Hadley Teut, Lincoln
Andrew Koenig, Ewing
Cody Fosket, Mitchell
Morgan Darnell, Gordon
Brody McAbee, Ansley
Cinch Heikel, Hazard
Wacey Day, Fleming, Colo.
Hunter Heath, Minden
Bailey Witt, Valentine
Rhett Witt, Valentine
Jake Chasek, Mitchell
Justin Chasek, Mitchell
Nathan Lancaster, Beatrice
Cameron Lancaster, Beatrice
Dalton Kunkee, Lexington
Mable McAbee, Ansley
BJ McAbee, Ansley
Cole Laible, Atkinson
Trent Marshall, Burwell
Maddie Stump, Elsmere
Payton Gorwill, Hyannis
Marshall Still, Oconto
Weston Kunkee, Lexington
Wacey Flack, Maywood
(there are 62 contestants because of ties)
Tie-Down Roping
Grant Turek, St. Paul
Mitchell Tucker, North Platte
Clayton Symons, Mitchell
Merit Van Horn, Page
Chase Miller, Broken Bow
Kurtis Palmer, Madison
Tanner Whetham, Morrill
Sean Miller, Callaway
Colton Storer, Sutherland
Talon Mathis, Atkinson
Cameron Jensen, Bingham
Gus Franzen, Kearney
Jake Chasek, Mitchell
Clay Holz, Niobrara
Sage Miller, Springview
Brody Davis, Cody
Grant Lindsley, Osceola
Cole Laible, Atkinson
Blaine Flack, Crawford
Justin Chasek, Mitchell
Rhett Witt, Valentine
Quade Potter, Cambridge
Ty Chasek, Mitchell
Kaden Wooters, Elwood
Ty Bass, Brewster
Ralph Saults, Big Springs
Sage Konicek, Ord
Jackson Davis, Bingham
Wacey Flack, Maywood
BJ McAbee, Ansley
Qualifying high school rodeo contestants for the 2018 Nebraska State High School Finals Rodeo (list and ranking of student athlete subject to change; hometown is in Nebraska unless specified):
Thirty-two cowboys and cowgirls earned a spot in the RODEOHOUSTON® Semifinals during the Super Series II Championship Round on March 8. Semifinalists Crowned in RODEOHOUSTON® […]
TERMS:
Rodeo Life Magazine™ (ISSN 1934-5224) is located at P.O. Box 93598 Southlake, TX 76092. POSTMASTER: Send address changes to Rodeo Life Media, P.O. Box 93598 Southlake, TX 76092